Osmanlıca Yazılışlı Doğan Büyük Türkçe Sözlük

8. genişletilmiş yayın

Hemen AL Sepete Ekle
 • ORİJİNAL ÜRÜNE
  %100 DESTEK
 • ÖDEME
  KORUMA SİSTEMİ
 • İNTERNETTE
  GÜVENLİ ALIŞVERİŞ
 • Ürün Bilgileri

 • Taksit Seçenekleri

 • Ürün Yorumları (4)

 • Soru ve Cevap

Ürün Özellikleri

Sayfa Sayısı 2572
Baskı Sayısı 26
Kitap Türü Ciltli
Basım Tarihi Nisan 2020

Fiyat Takibi

Ayrıntılar

D. Mehmet Doğan’ın Büyük Türkçe Sözlüğü, ilk defa 1981’de basılmıştı. Geçen yıllar içinde 7 defa genişletildi ve geliştirildi, 26 baskıya ulaştı.

8. genişletilmiş yayında önemli bir yenilik: Kelimelerin Osmanlıca yazılışları.

Bu baskıda eserlerinden örnek alınarak anlamlara şahit tutulan şair ve yazarların sayısı 1135’e ulaştı. Bu isimler arasında bir hayli yaşayan şair ve yazarımız da var.

Osmanlıca Yazılışlı Doğan Büyük Türkçe Sözlük’ün söz varlığı 130 bine ulaştı.

Niçin “osmanlıca yazılışlı” sözlük?

Büyük Türkçe Sözlük, 1970’lerden itibaren neredeyse elli yıllık sürekli bir emeğin mahsulü. İlk basılıştan beri sürekli yenilendi ve geliştirildi.

Bütün dünyada dil kültürel devamlığın esas zeminidir, Türkiye’de ise, kültürel devamlığı belirsizleştirmenin aracı hâline dönüştürülmüştür. İşte bu eser, kültürel devamlılığı dil ve sözlük üzerinden sürdürmeyi esas tavır olarak benimsemiştir.

Şimdi hem köklü hem yeni bir sözlük var elimizde: Osmanlıca Yazılışlı Büyük Türkçe Sözlük.

Öncelikle osmanlıca öğrenme ihtiyacı veya merakı olanların ihtiyacına cevap vermek için kelimelerin osmanlıca yazılışları olan bir sözlük gerekiyordu. İkincisi, Türk dünyasında alfabe birliği yok. Hâlâ bizim “eski yazı” dediğimiz harfleri kullanan Türk toplulukları var. Komşumuz Irak’da, Suriye’de, İran’da milyonlarca türkçe konuşan Türkler, Türkmenler, Afganistan’daki Türk toplulukları ve nihayet Çin istilasına maruz kalmış Uygur bölgesinin Türk toplulukları. Bu sözlüğün bunlar için de bir müracaat kitabı olacağı tahmin edilebilir.

Latin harfli “osmanlıca” sözlüklerde arapça ve farsça kelimelerin eski harfli yazılışları var. Bunlarda türkçe kelimelere yer verilmiyor. Son yıllarda umumî sözlük olarak arapça farsça kelimelerin yazılışlarına yer verilen sözlükler yayınlandı. Arapça ve farsça kelimelerde imlâ meselesi yok, asıl türkçe veya türkçeye batı dillerinden geçen kelimelerin yazılışları sıkıntılı. Bu Sözlük’te, sadece arapça ve farsça kelimelerin değil, türkçe, yabancı dillerden türkçeye geçen kelimeler ve yeni türetilen veya uydurulan kelimelerin de osmanlıca yazılışları var. Dilimizde kullanılan her türlü kelimenin osmanlıcasına bu sözlükte ulaşmak mümkün olabiliyor.

Bu baskı seçilmiş örnek cümleler bakımından da zenginleştirildi. Kelimelerin anlamlandırmasında şahit tutulan şair ve yazarların sayısı bin yüz otuz beşe (1135) ulaştı. Edebiyat tarihimize mal olmuş şair ve yazarlardan seçilen mısralar, beyitler, cümleler, türkü veya şarkı gibi anonim metinlerden alınan örneklerle benzersiz bir güldeste ortaya çıktı. Yusuf Has Hacib’den, Hoca Ahmed Yesevî’den günümüze kadar edebiyat ve fikir silsilemiz Sözlük’te görünürleşiyor.

Yûnus Emre’den günümüze Anadolu türkçesinin temsilcilerinden daha fazla örnek yer alıyor. Süleyman Çelebi, Fuzulî, Bâkî, Nâbî, Nef’î, Neşâtî, Şeyhülislâm Yahya, Evliya Çelebi, Nedim, Şeyh Galib, Niyazî Mısrî, Karacaoğlan, Âşık Ömer, Gevherî, Dertli, Ziya Paşa, Ahmet Rasim, Ömer Seyfeddin, Mehmed Âkif, Ahmed Haşim, Yahya Kemâl, Hüseyin Rahmi Gürpınar, Halit Ziya, Refik Halit Karay, Reşat Nuri, Halide Edip, Yakup Kadri, Peyami Safa, Safiye Erol, Kemal Tahir, Necip Fâzıl, Ahmet Hamdi Tanpınar, Tarık Buğra gibi büyük edebiyatçı ve yazarların yanında, Nureddin Topçu, Ömer Nasuhi Bilmen, Elmalılı Hamdi Yazır, Şekip Tunç, Hilmi Ziya Ülken, Şevket Süreyya Aydemir, Cemil Meriç, Erol Güngör, Turgut Cansever gibi ilim ve fikir adamlarından seçilmiş örnekler de büyük yekûn tutuyor. Fikir adamlarının, hukukçuların, mimarların, gazete yazarlarının cümleleri, anlamlarımızın şahidi olarak sözlüğuü mükemmelleştiriyor.

Bu yayınlanışta söz varlığı yüz otuz bine yaklaşan bir “kamûs” Osmanlıca Yazılışlı Doğan Büyük Türkçe Sözlük. Söz varlığı genişletilirken yazılı kültürümüz esas alınmış, sözlüğü şişirmek için hayatta karşılığı olmayan “abanoz-laştırıvermek” gibi fiiller türetilmemiştir. Bu yeni baskıda ilk defa yer alan kelimeler edebî metinler taranırken tesbit edilmiş olanlardır.

Sözlüğün tek cilt olarak yayınlanması bütün çabalara rağmen mümkün olmadı. 2552+20 sayfaya ulaşan hacim, iki ciltlik bir sözlüğü mecburi hale getirmiştir.

Yazar Yayınları

Sümer 1. Cad. 11/5 Kızılay/Ankara
0312 232 05 71 – 72
 

Teslimat Bilgileri

En geç 25 Haziran Cuma günü Ankara şehrinden kargoya verilir.

İade / Değişim Bilgileri

 • n11.com’dan satın aldığınız ürünler için cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.* İade Sürecini Gör
 • Farklı bir model, beden veya renkle Ürün Değişimi yapabilirsiniz.
 • Ürünü mağazaya ücretsiz göndermek için mağazanın anlaşmalı kargo firmasını tercih edin.
 • Ürünle ilgili bilgi almak için Mağazaya Soru Sor alanından mağazayla iletişime geçebilirsiniz.

*Cayma Hakkı Kullanımı ve İade Şartları, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümlerine tabidir.

Alışveriş Kredisi

Ürün Notu: 5 Yıldız
5 yıldız
(4)
4 yıldız
(0)
3 yıldız
(0)
2 yıldız
(0)
1 yıldız
(0)
En Yeni Yorum

Sözlük dediğin böyle olur. Kitaplarımı şu ne demek diye internete bakmaktan kurtuldum

n11.com üyesi
Tüm yorumlar gösteriliyor. Tüm yorumları gör
 • n11.com üyesi - 06.11.2020
  Teşekkürler. Sözlük dediğin böyle olur.

  Sözlük dediğin böyle olur. Kitaplarımı şu ne demek diye internete bakmaktan kurtuldum

  Bu yorumu faydalı buldunuz mu?
 • ALİ ÖZMEN - 11.06.2020
  Mükemmel!

  D Mehmed Doğan Hocamızın lugat kitabının 1994 baskısını, '97 yılında satın almıştım. Lugat bu şekliyle benim açımdan Kubbealtı Lugati ve Prof Dr Mehmed Kanar'ın Osmanlı Türkçesi Sözlüğünün önünde. Sadece Türkçe kelimeler birden fazla imlayla yazılabildiği halde tek bir imlayla verilmiş (ياتاق يتاق ياتق طوربا طوربه توربا توربه) Başta Doğan Hocama, emeği geçen herkese çok teşekkür ederim. İyi ki varsınız. Allah hepinizden razı olsun.

  Bu yorumu faydalı buldunuz mu?
 • n11.com üyesi - 03.05.2020
  HIZLI VE ÖZENLİ TESLİMAT

  Evet her bakımdan kaliteli baskı ve içerik, titiz ve hızlı teslimat.Yazar Yayınlarını kutluyorum

  Bu yorumu faydalı buldunuz mu?
 • Ahmet Attila Güven - 28.04.2020
  çok önemli bir eser

  çok önemli bir eser. kelimelerin hangi dilden alındığı dahil olmak üzere Osmanlıca ve Türkçe yazılışları, kelimelere getirilen ekler, kelime anlamları, şair ve yazarlardan alıntıları ile muhteşem bir bilgi kaynağı olmuş. ciltlenme kalitesini pek beğenmedim ama o da sonraki baskılarda giderilir sanırım. bu zamanda böyle bir esere sahip olmak bile başlı başına bir mutluluk. Başta Mehmet Doğan hoca olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ederim.

  Bu yorumu faydalı buldunuz mu?

Ürünle ilgili daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var?

Mağazaya Sor